Miasto zielone,
ale i nowoczesne

Jacek Adamczyk
Jacek Adamczyk

Fot. Radosław Kaźmierczak

Co Pana zdaniem zyskują, a co tracą Katowice po powołaniu do życia Metropoli?

Naszym zyskiem jest z pewnością zwiększenie konkurencyjności miasta np. przy zdobywaniu nowych inwestorów czy aplikowaniu o organizację światowych wydarzeń, jak Szczyt Klimatyczny ONZ czy Światowe Forum Miejskie. Mamy więcej do zaoferowania jako miasto w metropolii, nasz potencjał wspiera przecież potencjał pozostałych 40 gmin. Korzystają na tym oczywiście wszyscy – nowy inwestor będzie zatrudniał również pracowników z ościennych miast, a branża hotelarska czy gastronomiczna całego regionu zyska na organizacji w Katowicach największych eventów.
Trudno w tej chwili natomiast mówić o stratach. Myślę, że na ich ocenę przyjdzie czas za kilka lat. Budowanie silnej metropolii to proces długofalowy i ciągle jesteśmy na jego początku.

 
Czym mogą pochwalić się Katowice na tle innych, wiodących polskich miast?
 

Dobrze rozumianą demokracją bezpośrednią, dającą każdemu możliwość na współtworzenie naszej małej ojczyzny. Katowice są jednym z wiodących w kraju miast, w którym mieszkańcy mają tak bezpośredni wpływ na podnoszenie jakości życia w swoim najbliższym otoczeniu. To dlatego, że mają do dyspozycji takie narzędzia, jak konkurs Inicjatyw Lokalnych, Budżet Obywatelski, Zielony Budżet czy aplikację Naprawmyto. Sam Budżet Obywatelski, który z miast wojewódzkich jest najwyższy w przeliczeniu na mieszkańca, pozwolił w ciągu ostatnich sześciu lat zrealizować ponad 600 projektów zgłoszonych przez katowiczan, a ich wartość już znacznie przekroczyła kwotę 80 milionów złotych. Podobny mechanizm samorząd uruchomił dla przedsiębiorców. Rawa.Ink, czyli Miejski Inkubator Przedsiębiorczości, w ciągu zaledwie roku stał się miejscem spotkań nauki, technologii i biznesu oraz ośrodkiem wsparcia małych i średnich firm, a także startupów.

Jakie kwestie miasto chciałoby przekazać przyszłym urbanistom- młodym Katowiczanom, Ślązakom?

W XIX wieku Katowice cechował błyskawiczny rozwój dzięki otwarciu na świat i ludzi. Miasto było tyglem kulturowym, tworzyli je mieszkańcy wielu narodowości. Te ślady dostrzeżemy nie tylko w budynkach, ale i w naszej gwarze. Dziś mamy historyczną okazję powtórzyć ten scenariusz, będąc otwartymi na Europę i światowy biznes. Na terenach zlikwidowanej kopalni stworzyliśmy Strefę Kultury, która nie tylko nawiązuje do naszej spuścizny dzięki nowoczesnemu Muzeum Śląskiemu, jest świątynią sztuki poprzez usytuowanie tam unikatowego obiektu NOSPR, ale też stała się miejscem globalnych wydarzeń w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. To tutaj odbył się Szczyt Klimatyczny COP 24, co roku ma miejsce Europejski Kongres Gospodarczy, a w 2022 roku będzie miało miejsce Światowe Forum Miejskie. Strefa Kultury jest dziś naszym przekazem, również dla następnych pokoleń, ukłonem dla tradycji i jednocześnie zaproszeniem do przyszłości, którą stworzą sztuka, biznes i świat otwarty dla wszystkich.

Jakie plany rozwojowe ma miasto na bieżący rok?

Dzięki zrównoważonemu od lat budżetowi miasta pandemia koronawirusa – i związane z nią nadprogramowe wydatki – nie wpłynęła znacząco na realizację kluczowych inwestycji miejskich. W roku bieżącym będziemy kontynuować przebudowę ważnego węzła drogowego na DK81 w dzielnicy Giszowiec oraz budowę trzeciego basenu miejskiego w Zadolu. Mamy w planie także szereg innych inwestycji usprawniających komunikację. Rozpoczniemy prace związane z nowym stadionem miejskim. Rozwijanie bazy sportowej i tej związanej z aktywnym wypoczynkiem to jeden z priorytetów w naszym mieście. Będziemy także kontynuować działania zwiększające komfort życia mieszkańców. Poddamy rewitalizacji kolejne parki miejskie i tereny rekreacyjne. Dużą inwestycją w tym zakresie będzie zagospodarowanie terenów zielonych wokół stawu Starganiec – w tym roku powstanie projekt budowlany.

W centrum Katowic, przy wejściu na Dworzec PKP, jest olbrzymi telebim pokazujący wzajemną troskę społeczną w czasie Pandemii Covid-19. Jak miasto funkcjonuje w czasie pandemii? co sprawia największe trudności?

Dzięki racjonalnej gospodarce finansowej prowadzonej w ostatnich latach Katowice były w stanie szybko zareagować na trudną sytuację, ponosząc niespodziewane, wielomilionowe wydatki. Wdrożono pakiety osłonowe dla przedsiębiorców, ludzi świata kultury i podmiotów NGO. W lutym podjęliśmy uchwałę, dzięki której będziemy mogli zwolnić branżę gastronomiczną z opłat koncesyjnych na ten rok. Miasto wspierało szpitale i pracowników służby zdrowia, zakupiło nowoczesną maszynę do badania próbek pod kątem koronawirusa, a po Katowicach jeździły trzy wymazobusy, by szybciej testować mieszkańców. Jest to trudny czas dla nas wszystkich, ale jako miasto radzimy sobie bardzo dobrze i wspieramy naszych mieszkańców.

prezydent-katowic-marcin-krupa-fot-radoslaw-kazmierczak (1)

Pojawiły się e-urzędy, jak ta zmiana wpłynęła na Państwa pracę?

Pandemia koronawirusa pokazała potencjał, jaki tkwi w załatwianiu spraw z wykorzystaniem internetu. W roku 2020 o prawie 80% wzrosła liczba korespondencji wpływającej drogą elektroniczną w stosunku do roku poprzedniego. Należy przy tym zaznaczyć, że w urzędzie miasta Katowice realizacja usług elektronicznych została wdrożona już w 2008 roku. W ciągu tych kilkunastu lat mieszkańcy naszego miasta docenili tę wygodną formę załatwiania spraw administracyjnych i wielu z nich zdążyło się do niej przyzwyczaić. Przewidujemy dalszy, dynamiczny rozwój e-usług.

Zapadła decyzja o budowie nowego kompleksu sportowego. Kto oprócz piłkarzy GKS Katowice będzie z niego korzystał i co miasto zamierza zrobić z obecnym stadionem GKS przy ulicy Bukowej?

Miejski kompleks sportowy obejmujący: stadion piłkarski z 14893 krzesełkami, halę do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej – na 2792 miejsca oraz dwa treningowe boiska piłkarskie będzie największą inwestycją sportową w historii Katowic. Pod koniec grudnia Urząd Miasta Katowice ogłosił przetarg na wykonawcę prac budowlanych.
Budujemy wielosekcyjną GieKSę i dlatego chcemy, by swoje miejsce w nowym obiekcie znaleźli nie tylko piłkarze, ale także siatkarze, którzy reprezentują nasze miasto w Plus Lidze. W barwach klubu GKS aktualnie grają piłkarze, piłkarki, siatkarze, hokeiści, szachiści, a także funkcjonują sekcje dzieci i młodzieży.
Na starym obiekcie będą trenować właśnie dzieci i młodzież.

Inicjatywa Budżetu Obywatelskiego świetnie się sprawdza, czy miasto planuje uruchomienie kolejnych inicjatyw na rzecz społeczeństwa miasta?

Miasto wciąż wprowadza nowe innowacyjne rozwiązania. Nasze akcje i projekty realizujemy we współpracy z wieloma partnerami, w tym organizacjami pozarządowymi, ale przede wszystkim z mieszkańcami Katowic. Mamy np. szeroko zakrojony program Katoobywatel. W jego ramach np. adoptujemy donice i siejemy łąki kwietne. Poprzez stronę NaprawmyTo.pl razem naprawiamy miasto, a akcja SprzątaMy Dzielnice pozwala mieszkańcom zadbać o najbliższe otoczenie. Dzięki aplikacji „wCOP drzewo” sadzimy w mieście nowe drzewa.
W 2020 roku uruchomiliśmy Katowicką Kartę Mieszkańca, której głównym celem jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki. Idea jest prosta – Katowicka Karta Mieszkańca ma umożliwiać mieszkańcom Katowic korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w nowo wybudowanych basenach katowiczanie dzięki KKM płacą 8 zł za godzinę, a osoby spoza miasta 16 zł. Wkrótce dwukrotnie taniej będzie można zaparkować w Strefie Kultury. Katowiczanie otrzymują także zniżkę sięgającą nawet 50% m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, Teatru „Ateneum”, wydarzenia realizowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek, na obiekty MOSiR – siłownie i kąpieliska. Do programu zgłaszają się kolejni, również prywatni, partnerzy.

 

Używamy plików cookies w celu realizacji usług i prowadzenia statystyk. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki i zrezygnować z cookies. Przechodząc dalej wyrażasz zgodę na używane przez nas pliki cookies Polityka prywatności.